ЗАКОН ЗА КООПЕРАЦИИТЕ
Глава първа.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Определение
Подпомагане и насърчаване от държавата
Глава втора.КООПЕРАЦИИ
Раздел I.Учредяване
Ред за учредяване
(2) (Отм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.).
(3) Уставът на кооперацията урежда:
1. наименованието, седалището, адреса на управление и предмета на дейност;
2. условията за приемане на членове, техните права и задължения;
3. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) органите на кооперацията и техните права и задължения;
4. реда за вземане на решения;
5. размера на встъпителната и дяловата вноска;
5а. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г., доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 43 от 2008 г.) реда за предоставяне на земеделска земя за обработване и на земя от горския фонд за ползване след съгласуване със съответното държавно горско стопанство;
6. реда за разпределяне на печалбата и загубите;
7. видовете фондове и дивиденти и начина за определяне на техния размер;
8. реда за разпореждане с имуществото на кооперацията;
9. основанията и реда за прекратяване на членството.
(4) В устава могат да се уреждат трудови и осигурителни отношения между член-кооператорите и кооперацията в съответствие с действащото трудово и социално законодателство.
(5) В устава могат да се уредят и други въпроси, доколкото не са уредени в закона.
(6) Протоколът от учредителното събрание на кооперацията и уставът се подписват от учредителите.
Вписване
Чл. 3. (1) (Изм. – ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Кооперацията се вписва в търговския регистър по заявление на управителния съвет, към което се прилагат:
1. преписи от протокола на учредителното събрание и от устава;
2. нотариално заверени образци от подписите на лицата, които представляват кооперацията;
3. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) декларации от председателя на кооперацията и от членовете на управителния и контролния съвет, че не са лишени от правото да заемат ръководна, отчетническа или материалноотговорна длъжност, както и че не се намират помежду си в брак или родство по права линия и не са братя и сестри;
4. (доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) свидетелство за съдимост на председателя и на членовете на управителния и контролния съвет.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) На вписване в регистъра подлежат данните по чл. 2, ал. 3, т. 1 и 3 (само органите), както и:
1. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) името и единният граждански номер на председателя на кооперацията;
2. размерът на отговорността на членовете на кооперацията над дяловите им вноски, когато такава отговорност е предвидена в устава;
3. (нова – ДВ, бр. 27 от 2018 г.) идентификационните данни за действителните собственици и данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, съгласно изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) При сливане и при вливане на кооперации новата кооперация или промените по чл. 37, ал. 1 се вписват в търговския регистър, след като бъде представено съответното разрешение, издадено от Комисията за защита на конкуренцията, когато издаването му е задължително, съгласно Закона за защита на конкуренцията.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Председателят на кооперацията е длъжен да поиска вписване в регистъра на промените на обстоятелствата, подлежащи на вписване, в 14-дневен срок от решението на общото събрание.
Възникване
Заличаване
Действия до възникването
Раздел II.Членство, права и задължения
Членство
Чл. 7. (1) Кооперацията е открита за членуване на физически лица, които са навършили 16 години, не са поставени под пълно запрещение и са съгласни с устава и. Ненавършилите пълнолетие лица и поставените под ограничено запрещение могат да членуват в кооперация с предварително писмено съгласие на родител или попечител.
(2) Едно лице може да членува в повече от една кооперация.
Приемане на нови членове
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. и доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Членството в кооперацията възниква от решението на управителния съвет. То подлежи на утвърждаване от общото събрание и се разглежда на следващото заседание като първа точка от дневния ред. Кандидатът за член няма право да гласува. При неутвърждаване на решението членството се прекратява от деня на решението на общото събрание.
(3) Отменяне на отказа на управителния съвет за приемане на нов член може да се иска от общото събрание в 14-дневен срок от получаване на писменото уведомление. Ако отказът бъде отменен, кандидатът се смята за приет от деня на решението на общото събрание.
(4) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Когато е пропуснат срокът по ал. 3 или отказът е потвърден от общото събрание, нова молба за членуване може да се подаде най-рано след 6 месеца, считано от датата на получаване на уведомлението по ал. 3, съответно от датата на провеждане на общото събрание.
(5) (Доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Приетите членове се вписват в книгата на кооператорите, която съдържа името и адреса на член-кооператора, датите на възникване и прекратяване на членството му, основанията за прекратяване, както вида и размера на вноските и датата на тяхното изплащане.
Права на членовете
1. да участва и да се ползва от нейната дейност;
2. да участва и гласува в общото събрание на кооперацията лично или чрез упълномощено от него лице;
3. (доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) да бъде избиран в нейните органи и в органите на кооперативните съюзи;
4. (доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) да иска информация от нейните органи за изпълнението на приети решения и да иска сведения по въпроси, които засягат интересите му, както и интересите на кооперацията;
5. да иска отменяне на незаконните, противоуставните и неправилните решения и действия на нейните органи;
6. да получава дивиденти;
7. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) да получи дяловата си вноска при прекратяване на членството по реда на чл. 14;
8. (изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) на социално и здравно осигуряване съгласно отделен закон;
9. (изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) на достъп за справки до книгата за регистрация на кооператорите.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Кооперация с предмет на дейност производство на стоки и извършване на услуги може да осигури на член на кооперацията работа по трудово правоотношение с кооперацията.
(3) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г., доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Член на кооперацията, предоставил с договор земеделска земя и/или земя от горския фонд за ползване:
1. запазва собствеността си върху земята в реални граници;
2. получава рента;
3. получава част от рентата в натура като земеделска продукция, ако това е записано в договора с кооперацията.
Задължения на членовете
1. спазва устава на кооперацията;
2. изпълнява решенията на органите на кооперацията;
3. прави определените в устава дялови и други вноски;
4. съдейства за постигане целите на кооперацията.
(2) Ненавършилите пълнолетие и поставените под ограничено запрещение членове на кооперацията правят определените от устава вноски със съгласието на родител или попечител.
Дисциплина
(2) Бележката и предупреждението за изключване се правят от управителния съвет по ред, определен в устава на кооперацията.
Прекратяване на членството
1. напускане на кооперацията;
2. изключване;
3. смърт.
(2) Членството се прекратява и при заличаване на кооперацията, освен в случаите на преустройство.
(3) (Доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Напускането на кооперацията се извършва с едномесечно писмено предизвестие до управителния съвет, освен ако в устава е предвидено друго.
Изключване на членове
(2) До свикване на общото събрание управителният съвет на кооперацията може да отстрани неин член при условия и по ред, определени в устава на кооперацията. Членът на кооперацията се поканва писмено да присъства при вземане на решенията.
(3) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Общото събрание разглежда като първа точка от дневния ред решението на управителния съвет за изключване на член-кооператор. Предложеният за изключване може да даде писмени или устни обяснения пред общото събрание. Той не гласува при вземане на решението за неговото изключване.
Имуществени последици
Чл. 14. (1) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Бившите кооператори или наследниците им имат право на внесените дялови, допълнителни и целеви вноски, актуализирани по установения нормативен ред, на припадащия се дивидент, както и на заемите, предоставени на кооперацията по реда на чл. 31, ал. 6, включително припадащите се лихви. Вноските, дивидентът, заемите и лихвите се изплащат на бившите кооператори или на наследниците им след приемане на годишния финансов отчет и ако са погасили всички свои задължения към кооперацията. В случай на непогасени задължения може да се извърши прихващане с вземанията им.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Давностният срок за получаване на дяловата вноска е 5 години, а за получаване на дивидента – 3 години.
Раздел III.Органи на кооперацията
Общо събрание. Състав и правомощия
(2) Събранието на пълномощниците има всички права на общото събрание.
(3) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Пълномощниците по ал. 1 упражняват своя мандат до деня на избирането на пълномощници за следващото редовно събрание на кооперацията.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Общото събрание:
1. приема, изменя и допълва устава;
2. (доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) определя броя на членовете на управителния и на контролния съвет и ги избира и освобождава с тайно гласуване;
2а. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) избира и освобождава председателя на кооперацията;
2б. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) избира пълномощници за общото събрание на кооперативния съюз, в който членува кооперацията;
3. (изм. – ДВ, бр. 98 от 2001 г., в сила от 1.01.2001 г., изм. – ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) определя регистриран одитор, когато годишният финансов отчет на кооперацията подлежи на независим финансов одит при условията на Закона за счетоводството;
4. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) дава съгласие за сключване на договор с прокуристи;
5. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. и доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) одобрява отчета на управителния съвет за годишната дейност, приема годишния финансов отчет на кооперацията и одиторския доклад и разпределението на печалбата след изслушване на заключението на контролния съвет;
6. (изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) одобрява отчета на контролния съвет;
7. взема решение за членуване и за прекратяване на членството в кооперативни съюзи и в търговски дружества;
8. (изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) одобрява основни насоки за развитие на дейностите на кооперацията;
8а. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) определя средствата за дейността на контролния съвет на кооперацията;
9. опрощава парични задължения към кооперацията и отсрочва или разсрочва изпълнението им;
10. (изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) взема решения за придобиване и разпореждане с недвижими имоти и с вещни права върху тях;
11. утвърждава решението на управителния съвет за приемане на нови членове;
12. изключва членове;
13. взема решение за събиране на допълнителни и целеви парични вноски на членовете;
14. отменя решенията и действията на другите органи на кооперацията, които противоречат на закона или устава или са неправилни;
15. взема решение с тайно гласуване по резултатите от финансовите ревизии на кооперацията и търсене на отговорност от виновните лица;
16. взема решение за преустройство и прекратяване на кооперацията и за обявяването и в ликвидация;
17. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) освобождава от отговорност председателя на кооперацията и членовете на управителния и контролния съвет;
18. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. и доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) избира в трудово-производителните кооперации комисия по социална дейност, която изпълнява и функциите на комитет (група) по условия на труд; съставът и се формира съгласно разпоредбите на Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
(5) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Уставът може да предвиди и избиране от общото събрание по реда на ал. 4, т. 2 на подгласници за попълване на състава на управителния и контролния съвет на кооперацията.
(6) (Предишна ал. 4 – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Общото събрание обсъжда и взема решения по всички въпроси, свързани с кооперацията и нейната дейност, и когато законът или уставът не предвиждат изрично това.
Свикване
(2) Общото събрание може да взема решения по въпроси, невписани в поканата, ако в него участват всички членове (пълномощници) и те са съгласни с това. Такива въпроси се включват в дневния ред в началото на заседанието.
(3) Общото събрание се свиква:
1. редовно – веднъж в годината, до края на месец април, на което се отчита дейността на кооперацията за предходната година;
2. извънредно – по решение на управителния съвет, както и по искане на контролния съвет, на една трета от членовете на кооперацията или пълномощниците, на председателя на кооперацията или на управителния съвет на териториалния или националния кооперативен съюз, в който членува кооперацията, отправено до управителния съвет в 14-дневен срок от постъпване на искането.
(4) Ако управителният съвет не свика общото събрание до един месец от постъпване на искането по ал. 3, т. 2, то се свиква от контролния съвет, от една трета от членовете на кооперацията, от председателя на кооперацията или от управителния съвет на териториалния или националния кооперативен съюз, в който членува кооперацията.
(5) В общото събрание може да участват представители на кооперативните съюзи с право на съвещателен глас.
Кворум
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Ако не се явят необходимият брой членове, събранието се провежда един час по-късно, независимо от броя на присъстващите.
Вземане на решения
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Решенията по чл. 15, ал. 4, т. 1, 9, 10, 13 и 16 се вземат с мнозинство две трети от присъстващите по чл. 17.
(3) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Когато при приемане на решение по чл. 15, ал. 4, т. 2а никой от кандидатите не е получил необходимото мнозинство, се провежда нов избор между двамата кандидати, получили най-много гласове. При новия избор кандидатът, получил по-голям брой гласове, се смята за председател.
(4) (Предишна ал. 3, изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Гласуването в общото събрание е явно. В устава може да се предвиди по някои въпроси да се гласува тайно. Общото събрание може да реши по даден въпрос да се гласува тайно.
(5) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., предишна ал. 4 – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) За всяко заседание на общото събрание се води протокол, който се подписва от председателя на събранието и протоколчика. Председателят на кооперацията отговаря за редовното водене на протоколна книга за заседанията на общото събрание. Взетите решения задължително се вписват в протокола и се прочитат в края на заседанието.
Право на глас
Управителен съвет. Състав
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) За председател и членове на управителния съвет не могат да бъдат избирани лица, които:
1. са под 18 години и поставените под запрещение;
2. са лишени от правото да заемат ръководна, отчетническа или материалноотговорна длъжност;
3. се намират с член на управителния или на контролния съвет в брак, в родство по права линия или са братя или сестри;
4. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) са били освободени от състава на управителния съвет поради системно неизпълнение на функциите си;
5. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) са в производство за обявяване в несъстоятелност или са невъзстановени в правата си обявени в несъстоятелност длъжници еднолични търговци или съдружници в събирателни дружества;
6. (нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) са осъждани за умишлени престъпления от общ характер и не са реабилитирани.
(3) (Отм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.)
(4) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) При напускане или смърт на членове на управителния съвет съставът на съвета се попълва с избраните подгласници при спазване на изискванията на ал. 2. Новите членове упражняват остатъка от мандата на управителния съвет.
(5) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г., отм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.)
Правомощия
Чл. 21. (1) Управителният съвет изпълнява решенията на общото събрание и направлява дейността на кооперацията. Той осъществява и други функции, определени със закона и устава. За своята дейност управителният съвет се отчита пред общото събрание.
(2) (Отм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Предварително решение на управителния съвет се изисква за:
1. договор за заем с трети лица и даване на обезпечения в полза на трети лица;
2. съдебна или извънсъдебна спогодба, с която се признават задължения или се опрощава дълг;
3. разпоредителни сделки с дълготрайни активи, с изключение на тези по чл. 15, ал. 4, т. 10;
4. договор за наем на недвижими имоти с балансова стойност, която надхвърля 5 на сто от общата балансова стойност на дълготрайните активи към 31 декември на предходната година;
5. договори за кредит, за съвместна дейност, за поемане на менителни задължения;
6. учредяване на залог на дълготрайни активи на кооперацията;
7. други сделки на разпореждане с имуществото на кооперацията, предвидени в нейния устав.
(3) Управителният съвет може да образува свои органи – комисии, съвети и други, които да подпомагат неговата дейност.
(4) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Управителният съвет може да спира изпълнението на решения или действия на председателя на кооперацията. В този случай управителният съвет в срок до един месец свиква общото събрание.
Свикване
(2) Заседанията на управителния съвет са редовни, ако присъстват най-малко две трети от членовете му.
Вземане на решения
Отговорност
(2) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Членове на управителния съвет, които не изпълняват задълженията си, могат предсрочно да бъдат освободени от общото събрание по предложение на председателя, на управителния или на контролния съвет или на една десета от кооператорите.
Представителство при съдебни спорове
Председател на кооперацията
(2) Председателят на кооперацията:
1. представлява кооперацията;
2. организира изпълнението на решенията на общото събрание, на управителния съвет и на органите на кооперативния съюз, в който членува;
3. ръководи текущата дейност на кооперацията;
4. сключва и прекратява трудовите договори, наказва и награждава работници и служители на кооперацията и определя трудовите им възнаграждения;
5. изпълнява и други функции, определени в устава, съобразно закона.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Председателят на кооперацията сключва сделки по чл. 21, ал. 2 въз основа на предварително решение на управителния съвет, а в случаите по чл. 15, ал. 4, т. 10 – въз основа на предварително решение на общото събрание.
(4) При напускане по негово желание председателят на кооперацията е длъжен да отправи предизвестие до управителния съвет в срок най-малко три месеца. В срока на предизвестието управителният съвет свиква общото събрание за избор на нов председател на кооперацията.
Предсрочно прекратяване на пълномощията на председателя на кооперацията
1. при подаване на оставка;
2. при трайна обективна невъзможност да изпълнява задълженията си;
3. когато системно не изпълнява или нарушава изискванията на закона и устава;
4. когато злоупотребява с доверието и уронва доброто име на кооперацията;
5. при причинени вреди от неговите действия.
Контролен съвет. Състав
(2) Не могат да бъдат членове на контролния съвет лица, посочени в чл. 20, ал. 2, както и кооператори, които заемат или са заемали през предходната година материалноотговорна или отчетническа длъжност в кооперацията или са били членове на управителния съвет.
(3) За членовете на контролния съвет се прилага чл. 20, ал. 2 и 4.
Правомощия
(2) Членовете на контролния съвет могат да участват в заседанията на управителния съвет със съвещателен глас.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Когато установи съществени нарушения на закона или устава, допуснати от управителния съвет, и в случаите по чл. 16, ал. 4 контролният съвет свиква общото събрание.
(4) (Отм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.)
Отговорност на членовете на контролния съвет
(2) Членове на контролния съвет, които не изпълняват задълженията си, могат предсрочно да бъдат освободени от общото събрание по предложение на контролния съвет на кооперацията или на управителния съвет на териториалния или на националния кооперативен съюз, в който членува кооперацията.
Гаранция
Забрана за конкурентна дейност
1. извършва търговски сделки от свое или от чуждо име в предмета на дейност на кооперацията;
2. участва или да заема длъжност в ръководни органи на търговско дружество, което не е кооперативно или междукооперативно предприятие по смисъла на този закон, когато дружеството извършва конкурентна дейност на кооперацията.
(2) Ограниченията по ал. 1 не се прилагат, когато общото събрание на кооперацията е дало изрично предварително съгласие за това.
(3) Изрично предварително съгласие на общото събрание е необходимо, когато кооперацията поема задължение към едноличен търговец или търговско дружество, където собственик, управител или член на управителен орган на дружеството е съпруг, роднина по права линия или по съребрена линия до трета степен на председателя или на член на управителния съвет на кооперацията.
Раздел IV.Имущество, разпределение на доходите (Загл. изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.)
Имущество
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Имуществото на кооперацията се управлява само от кооператорите чрез нейните органи.
(3) (Отм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Средствата, получени от продажбата на недвижими имоти и дълготрайни материални активи на кооперацията, могат да се използват за други цели само след погасяване на задълженията към държавата и изплащане на дяловите вноски на бивши член-кооператори.
(4) (Отм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.).
(5) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Дяловите вноски се изплащат на напусналите кооператори в продължение на три години.
Източници на средства
1. встъпителни вноски на членовете;
2. дялови вноски на членовете;
3. допълнителни и целеви вноски на членовете;
4. доходи от дейността;
5. заеми;
6. други постъпления.
Вноски на членовете
(2) Сумата от дяловите вноски образува дяловия капитал на кооперацията.
(3) По решение на общото събрание членовете на кооперацията могат да правят допълнителни и целеви вноски, които не се отразяват на дяловите им вноски. В решението се определят целта и редът за внасяне, както и срокът за връщането им.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Членът на кооперацията избира начина на ползване на своите земи, като ги:
1. отдава под аренда или под наем на кооперацията или на други физически или юридически лица;
2. обработва самостоятелно и ползва производствени услуги от кооперацията или други сдружения и физически лица;
3. (изм. – ДВ, бр. 41 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 42 от 2018 г., в сила от 22.05.2018 г.) предоставя за съвместно обработване на кооперацията с писмен договор, който подлежи на нотариална заверка и вписване.
(5) Дяловата вноска на кооператора не подлежи на запор и принудително изпълнение за негови задължения.
(6) Членовете на кооперацията могат да и предоставят средства под формата на заем, който не се отразява на дяловите вноски.
(7) Размерът на лихвите по заемите по ал. 6 се определя от общото събрание на кооперацията.
Имуществена отговорност на кооперацията
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Членовете на кооперацията отговарят за задълженията и до размера на дяловите си вноски.
(3) В устава на кооперацията може да се предвиди, че членовете на кооперацията отговарят за задълженията и до определена сума над размера на дяловата им вноска.
Разпределяне на печалбата и загубите
(2) Общото събрание на кооперацията съобразно с устава разпределя печалбата и загубите и определя вида на паричните фондове и размера на отчисленията за тях, реда и начина за набирането и разходването им.
(3) (Доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Размерът на печалбата се намалява с размера на отчисленията за фондовете на кооперацията. Остатъкът от печалбата се разпределя по решение на общото събрание за дивиденти на членовете и за други цели, свързани с дейността на кооперацията.
Фондове на кооперацията
(2) Размерът на фонд “Резервен” не може да бъде по-малък от 20 на сто от размера на дяловия капитал. Конкретният размер се определя от общото събрание.
(3) Когато кооперацията приключи календарната година със загуба, тя се покрива по решение на общото събрание на кооперацията със средства от фонд “Резервен” или остава за погасяване през следващите години.
(4) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Размерът на фонд “Инвестиции” не може да бъде по-малък от 10 на сто от размера на дяловия капитал. Конкретният размер и начините за формирането му се определят от общото събрание.
Финансови облекчения
Взаимоспомагателна каса
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Устройството и дейността на взаимоспомагателните каси се уреждат с правилник приет от общото събрание.
(3) Кооперацията по решение на общото събрание и с решение на Българската народна банка при условия и по ред, уредени в специален закон, може да извършва влогово-кредитна дейност.
Раздел V.Преустройство, прекратяване, ликвидация
Преустройство
(2) Разделянето на кооперацията, както и отделянето от нея се решава от общото събрание.
Членство по право
Отговорност при преустройство и обезпечение на кредиторите
(2) При отделяне новообразуваната кооперация отговаря солидарно за задълженията на кооперацията, от която се е отделила, възникнали до момента на отделянето.
(3) Решението за сливане и вливане в месечен срок от вземането му се съобщава писмено от управителния съвет на новообразуваната кооперация на кредиторите на сливащите се или вливащите се кооперации. В 6-месечен срок от получаване на съобщението кредиторите на кооперацията могат да искат изпълнение или обезпечение съобразно правата си. Имуществото на прекратените кооперации се управлява отделно до изтичане на 9-месечния срок от вземане на решението за вливане или сливане.
(4) Управителният съвет на кооперацията правоприемник носи пълна имуществена отговорност пред кредиторите по ал. 3, когато те не са уведомени или имуществото на прекратената кооперация не се управлява отделно.
Прекратяване на кооперацията
1. по решение на общото събрание;
2. с решение на окръжния съд по искане на прокурора или по искане на кооперативния съюз, в който членува кооперацията, когато:
а) преследва забранени със закон цели или извършва забранена със закон дейност;
б) е останала с членове, чийто брой е под установения минимум, и в 6-месечен срок съставът и не бъде попълнен;
3. при изтичане на срока, за който е образувана, или в други случаи, предвидени в устава;
4. при сливане или вливане в друга кооперация;
5. когато бъде обявена в несъстоятелност;
6. при разделяне.
(2) Прекратената кооперация по ал. 1, т. 1, 2 и 3 се обявява в ликвидация.
Ликвидатори
(2) (Изм. – ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) В случаите на чл. 40, ал. 1, т. 2 Агенцията по вписванията назначава ликвидатор, определя срока на ликвидацията и възнаграждението на ликвидатора.
(3) Не могат да бъдат ликвидатори лицата по чл. 20, ал. 2.
(4) Органът, назначил ликвидаторите, може да ги смени.
Действие на прекратяването и ликвидацията
(2) (Изм. – ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Прекратяването и обявяването в ликвидация на кооперацията имат действие от момента на вписване на решението.
Права и задължения на ликвидаторите
(2) Ликвидаторите довършват текущата дейност на кооперацията, превръщат имуществото и в пари, събират вземанията и изпълняват задълженията и.
(3) Ликвидаторите могат да прекратят сключените от кооперацията договори до момента на обявяването и в ликвидация, като заплатят обезщетения за вредите. Обезщетението се изплаща заедно с удовлетворяването на останалите кредитори.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Ликвидаторите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за започналата ликвидация в 7-дневен срок от датата на прекратяването на кооперацията.
Предявяване на вземания
(2) Ликвидаторите са длъжни да поканят кредиторите с известен адрес с писмо с обратна разписка да предявят вземанията си.
(3) За оспорените вземания ликвидаторите уведомяват кредиторите по реда на ал. 2. Ако те предявят иск в едномесечен срок от получаване на поканата, ликвидаторите записват вземанията в ликвидационния баланс като спорни.
Връщане на вноските
(2) Имуществото, което остава след удовлетворяване на кредиторите, се разпределя между кооператорите.
Откриване на производство по несъстоятелност
Заличаване на кооперацията
(2) (Отм. – ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.)
(3) (Доп. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Ликвидаторите са длъжни в 7-дневен срок от приемането на решението по ал. 1 да поискат вписването му в търговския регистър.
Разпределяне на актива
Възстановяване на дейността
Издръжка на ликвидаторите
Отговорност на ликвидаторите
Глава втора “а”.ЕВРОПЕЙСКО КООПЕРАТИВНО ДРУЖЕСТВО (НОВА – ДВ, БР. 104 ОТ 2007 Г.)
Учредяване
(2) Седалището на европейско кооперативно дружество по ал. 1 е населеното място, където се намира управлението на дейността му.
(3) Когато дружество, което участва в учредяването на европейско кооперативно дружество, е със седалище в Република България, длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията назначава проверител по чл. 26, ал. 2 от Регламент (ЕО) № 1435/2003, като се прилага и чл. 262л, ал. 3 от Търговския закон.
(4) Не може да се учреди чрез сливане европейско кооперативно дружество със седалище в друга държава членка, когато участник в преобразуването притежава земя в Република България. Европейско кооперативно дружество със седалище в Република България, което притежава земя, не може да премести седалището си в друга държава членка. Тази забрана се прилага съобразно условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз.
(5) Управителният орган на участника в преобразуването със седалище в Република България, съответно на европейско кооперативно дружество със седалище в Република България, подава декларация за спазване на изискването по ал. 4.
Общо събрание
(2) Разпоредбата на чл. 17 се прилага по отношение на кворума на общо събрание на европейско кооперативно дружество.
Годишен финансов отчет
Проверител при преобразуване чрез промяна на правната форма
Прекратяване
Глава трета.КООПЕРАТИВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ
Образуване
(2) Решението за образуване на кооперативни предприятия или за участие в междукооперативно предприятие се взема от общото събрание, което определя капитала или дела в капитала и упълномощава управителния съвет да извърши или да участва в създаването на предприятието.
Правен режим
(2) Междукооперативното предприятие може да бъде дружество с ограничена отговорност или акционерно дружество.
(3) Кооперацията не може да участва като неограничено отговорен съдружник в събирателни или командитни дружества.
(4) За кооперативните и междукооперативните предприятия се прилага чл. 35.
Глава четвърта.КООПЕРАТИВНИ СЪЮЗИ
Образуване
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) За образуване на съюз са необходими най-малко седем кооперации.
(3) Кооперативният съюз е юридическо лице със статут на кооперация.
(4) Кооперативните съюзи могат да образуват свои съюзи и федерации.
(5) По неуредените в тази глава въпроси за кооперативните съюзи се прилагат съответно правилата за кооперацията.
Функции
1. съдейства на членовете си за постигане на целите и задачите на съюза;
2. разработва насоки за развитие на кооперативните дейности;
3. представлява и защитава интересите на членовете си пред международните, държавните, обществените и други органи и организации;
4. осъществява и други функции, предвидени в устава.
(2) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Кооперациите и кооперативните съюзи са длъжни да изпълняват решенията на органите на кооперативните съюзи, в които членуват.
Органи
(2) В устава може да се предвиди управителният съвет да избере от своя състав изпълнителен комитет, като определи правомощията му и реда за вземане на решения.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г., доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Общото събрание на кооперативните съюзи се свиква ежегодно до края на месец април и се състои от пълномощници, избрани от общите събрания на неговите членове при условия и по ред, определени в устава му.
(4) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г., доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Общото събрание може да упълномощава управителния съвет да изпълнява определени негови правомощия, с изключение на правомощията по чл. 15, ал. 4, т. 1, 2, 2а, 5, 6, 8а, 11, 14, 15 и 16.
(5) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Общото събрание на националните съюзи се свиква веднъж на 4 години.
Фондове
(2) (Изм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.) Фондовете по ал. 1 се образуват по решение на общото събрание на съюза. Средствата на тези фондове се набират от отчисления от печалбата на членовете на съюза.
Глава пета.СЪДЕБЕН НАДЗОР
Основания и ред
(2) Искът може да се предяви от всеки член на кооперацията, от контролния съвет, от кооперативния съюз, в който членува кооперацията, или от прокурора. Към иска могат да се присъединят и други членове на кооперацията и на контролния съвет. Те могат да поддържат иска и ако той бъде оттеглен.
(3) Членът на кооперацията може да предяви иск в двуседмичен срок от деня на решението, а ако не е присъствал при решаването – от деня на узнаването или уведомяването му. Когато се иска отменяне на действие, срокът започва да тече от деня на узнаването му.
(4) Контролният съвет на кооперацията може да предяви иска в двуседмичен срок от приемане на решението или от извършване на действието, а кооперативният съюз по ал. 2 – от деня на узнаването или уведомяването му.
(5) Във всеки отделен случай искът може да се предяви не по-късно от 3 месеца от приемане на решението или от извършване на действието.
Решение на съда
(2) Решението на съда подлежи на обжалване по общия ред.
Присъединяване към иска
Спиране на изпълнението
Глава шеста.СЧЕТОВОДЕН И ФИНАНСОВ КОНТРОЛ
Одиторски контрол
Финансов контрол
(2) (Нова – ДВ, бр. 13 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 33 от 2006 г., доп. – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) При осъществяване на контролна дейност по ал. 1 се прилага глава втора, раздел четвърти “Последващи мерки” и глава трета “Имуществена отговорност” от Закона за държавната финансова инспекция и глава тридесет и първа от Гражданския процесуален кодекс “Производство по финансови начети”.
(3) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Финансовият контрол по ал. 1 на кооперациите, кооперативните и междукооперативните предприятия и териториалните и националните съюзи се извършва и по искане на председателя, на управителния съвет или на една десета от членовете на кооперацията (съюза).
(4) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Кооперациите, кооперативните и междукооперативните предприятия, териториалните и националните съюзи съдействат на органите за финансов контрол по ал. 1.
(5) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 91 от 2017 г.) При констатирани нарушения по разходването на средства, предоставени от държавния или от общинските бюджети, по международни договори или програми на Европейския съюз, както и от държавните предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, финансовоконтролните органи по ал. 1 сигнализират Агенцията за държавна финансова инспекция.
(6) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Всеки член-кооператор има право да поиска за своя сметка финансов одит от независимия финансов одит. Ръководството на кооперацията и съюзът, в който членува кооперацията, са длъжни да оказват съдействие и предоставят необходимата информация за извършване на одита.
(7) (Нова – ДВ, бр. 41 от 2007 г.) На основание одита по ал. 6 член-кооператорът може да предяви иск от името на кооперацията срещу лицата, причинили вреди на кооперацията.
Допълнителни разпоредби
(2) Собствеността се възстановява на кооперациите, от които е отнета, или на техните правоприемници, включително на прекратените, но незаличени кооперации, които имат право да възстановят дейността си по реда на чл. 49 от този закон, независимо по какъв начин са били прекратени.
(3) Правото на собственост върху имуществата по ал. 1 се установява с нотариални актове, протоколи, балансови отчети, разписки за платени данъци, такси, застраховки, съдебни решения и други писмени доказателства. Когато такива липсват, правото на собственост се установява по общия исков ред. Производството по тези дела се освобождава от държавни такси.
(4) Държавата, общините, държавните и общинските фирми, предприятия и организации предават непредаденото имущество, заявено по реда на ал. 1, на правоимащите по ал. 2, ако искането за това е направено пред тях в едногодишен срок от влизането на този закон в сила.
(5) Условията и редът за връщане на имуществото се определят от Министерския съвет, доколкото не са уредени с друг закон.
Преходни и Заключителни разпоредби
(2) (Отм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.).
(3) (Отм. – ДВ, бр. 13 от 2003 г.).
(4) Управителните съвети на кооперативните съюзи следят служебно дали членуващите в тях кооперации и кооперативни съюзи изпълняват задълженията си по § 2, 3 и 4 и са длъжни при неизпълнение да поискат прекратяването им от съответния окръжен съд в срока по ал. 3. При неизпълнение на това си задължение те се наказват с глоба от 1000 до 10 000 лв.
(5) Окръжните прокуратури следят за изпълнението на задълженията по предходните алинеи и са длъжни да поискат от съда прекратяването на непреобразуваните кооперации, съюзи и предприятия, както и налагането на глобите по ал. 3 и 4.
“6. кооперациите.”
1. Закона за кооперациите (обн., ДВ, бр. 63 от 1991 г.; изм., бр. 34 и 55 от 1992 г., бр. 63 от 1994 г., бр. 59 и 103 от 1996 г., бр. 52 от 1997 г., бр. 52 от 1998 г., бр. 81 от 1999 г.);
2. Закона за улесняване сливането на кооперативни сдружения (обн., ДВ, бр. 54 от 1947 г.; изм., бр. 47 и 228 от 1948 г.).
————————-
Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 16 декември 1999 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КООПЕРАЦИИТЕ
§ 39. (1) Възстановява се правото на собственост върху одържавено или иззето по отменени нормативни актове имущество на кооперации и кооперативни съюзи, възстановили дейността си, ако до деня на влизане в сила на този закон това имущество е държавна или общинска собственост. Тази разпоредба не се прилага за висящите производства по § 1 от допълнителната разпоредба.
(2) Налице е правоприемство на кооперативните съюзи, които са съществували към 1959 г. и които от 1960 г. са възстановили дейността си.
Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ
§ 36. Законът влиза в сила от 1 януари 2006 г., с изключение на § 30, т. 13 и § 33, които влизат в сила от деня на обнародването му в “Държавен вестник”.
Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
§ 88. Кодексът влиза в сила от 1 януари 2006 г., с изключение на чл. 179, ал. 3, чл. 183, ал. 9, § 10, т. 1, буква “д” и т. 4, буква “в”, § 11, т. 1, буква “б” и § 14, т. 12 от преходните и заключителните разпоредби, които влизат в сила от деня на обнародването на кодекса в “Държавен вестник”.
Преходни и Заключителни разпоредби КЪМ ЗАКОНА ЗА ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР
§ 56. (Изм. – ДВ, бр. 80 от 2006 г., изм. – ДВ, бр. 53 от 2007 г.) Този закон влиза в сила от 1 януари 2008 г., с изключение на § 2 и § 3, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в “Държавен вестник”.
Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО
§ 61. Този закон влиза в сила от 1 януари 2007 г., с изключение на § 48, който влиза в сила от 1 юли 2007 г.
Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КООПЕРАЦИИТЕ
§ 24. В срок до една година от влизането в сила на този закон кооперациите са длъжни да съобразят уставите си с неговите разпоредби. В 14-дневен срок от приемане на промените в устава от общото събрание председателят на кооперацията заявява за вписване в търговския регистър подлежащите на вписване обстоятелства.
(2) Алинея 1 се прилага и за кооперативен съюз, възстановен от най-малко две кооперации, членували в него към датата на изземване, одържавяване или преразпределяне на имуществото на съюза.
Преходни и Заключителни разпоредбиКЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ
§ 17. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в “Държавен вестник”, с изключение на § 9, който влиза в сила от стопанската 2019 – 2020 г.
Релевантни актове от Европейското законодателство
ДИРЕКТИВА (ЕС) 2015/849 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 20 май 2015 година за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 2006/70/ЕО на Комисията
Регламенти:
РЕГЛАМЕНТ (ЕО) 1435/2003 НА СЪВЕТА от 22 юли 2003 година относно устава на Европейското кооперативно дружество (SCE)