ЕТИЧЕН КОДЕКС НА АДВОКАТА
Приет с Решение № 324 от 08.07.2005 г. на Висшия адвокатски съвет
Раздел I.ВЪВЕДЕНИЕ
(2) За да може да бъде спечелено и запазено уважението, необходимо за осъществяване на посочените в ал. 1 функции, адвокатът изпълнява непрестанно многообразните си правни и етични задължения към:
1. клиента;
2. адвокатската професия като цяло и в частност към всеки колега;
3. съдебната власт и другите власти, пред които адвокатът защитава каузата на своя клиент или го представлява;
4. обществото, за което съществуването на свободната и независимата адвокатска професия, подчинена на собствените си правила, е същностна гаранция за опазване на законността и на правата на човека, евентуално противопоставени на силата на държавната власт и/или на интересите на отделни части от обществото.
Естество на правилата за професионално поведение
(2) Дисциплинарното производство се осъществява справедливо, за да бъдат налаганите санкции ефективни, обосновани и съобразени със степента на нарушенията.
Раздел II.ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ
Независимост
Чл. 3. (1) При упражняване на професията си адвокатът е независим.
(2) Адвокатът действа в съответствие със закона, с правилата на този кодекс и законните интереси на клиента, не се влияе от личните си интереси, не се поддава на външен натиск или на чуждо въздействие и предоставя правна помощ, ръководейки се от вътрешното си убеждение.
(3) Адвокатът се противопоставя на всяко посегателство върху неговата независимост и не нарушава професионалната етика с цел да се хареса на клиента, на властите или на трети лица.
Доверие и почтеност
Поверителност
(2) Адвокатът пази в тайна всяко узнато от него при и по повод упражняване на дейността си поверително сведение.
(3) Адвокатът изисква опазването на професионалната тайна от своя персонал и от всяко лице, с което си сътрудничи в професионалната дейност.
(4) Адвокатът може да разкрие поверителна информация само доколкото това е необходимо, за да се защити в хода на гражданско-правни, административно-правни, наказателно-правни, дисциплинарни или други производства, свързани със спор между него и неговия клиент.
Спазване на правилата за професионално поведение при упражняване на професията в чужда държава
Несъвместимост
Чл. 7. (1) За да може адвокатът да осъществява функциите си с необходимата независимост и по начин, съобразен с професионалните му задължения, упражняването на някои длъжности или професии е несъвместимо с адвокатската професия. Недопустимо е упражняването на дейности и извършването на действия, които влизат в противоречие със същността на адвокатската професия, ограничават или премахват независимостта и или накърняват достойнството и доброто и име.
(2) Адвокатът, който е установен и в друга държава-членка на Европейския съюз, или развива дейност в нея, спазва правилата за несъвместимост, приложими спрямо адвокатите в тази държава.
Реклама на професионалната дейност на адвоката (Загл. изм. – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*))
1. да се води от задължението рекламното съобщение или начинът на отправянето му да съответства на достойнството на адвокатската професия;
2. да посочи ясно, че съобщението е рекламно;
3. да не включва в рекламното съобщение непоискано търговско съобщение.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Когато адвокатът предоставя информация за професионалната си дейност чрез собствен сайт, в последния трябва да съществува пряк достъп до данни, обозначаващи по недвусмислен начин адвоката.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Ако при рекламиране на дейността си адвокатът използва посредници, той е длъжен да не нарушава задължението си за опазване на професионалната тайна.
(4) (Изм. – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Правилата на ал. 1 – 3 се прилагат и при съвместно упражняване на адвокатската професия.
(5) (Отм. – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*))
Отстояване на законните интереси на клиента
Забрана за дискриминация
Раздел III.ОТНОШЕНИЯ С КЛИЕНТИТЕ
Възникване и прекратяване
(2) (Нова – ДВ, бр. 43 от 2010 г.) Назначеният защитник не може да встъпи в производството, нито да продължи дейността по защитата, ако обвиняемият възрази на неговото участие в процеса.
(3) (Предишна ал. 2 – ДВ, бр. 43 от 2010 г.) Адвокатът е длъжен да положи разумни усилия, за да узнае самоличността на лицето или компетентността и правомощията на органа, който го упълномощава, когато особени обстоятелства пораждат основателни съмнения относно данните за тях.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 43 от 2010 г.) Адвокатът е длъжен да съветва и защитава клиента си компетентно, грижливо, добросъвестно и своевременно. Той осведомява клиента си за развитието на възложената му работа и при поискване отговаря на въпроси, поставени му от клиента във връзка с провежданата защита.
(5) (Предишна ал. 4 – ДВ, бр. 43 от 2010 г.) Адвокатът не може да поема работа, за изпълнението на която не разполага с време, знае или е бил длъжен да знае, че не притежава необходимите знания и компетентност, освен ако ще си сътрудничи с адвокат, притежаващ тези знания и компетентност.
(6) (Нова – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Адвокатът отчита резултатите от възложената работа само на клиента дори когато използва посредник.
(7) (Предишна ал. 5 – ДВ, бр. 43 от 2010 г., предишна ал. 6 – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Адвокатът е длъжен при поискване да върне на клиента оригиналните документи, които е получил във връзка с възложената му работа.
Отказ от представителство
(2) Адвокатът, който се откаже от поетото представителство, е длъжен своевременно да уведоми клиента, за да може той да организира защитата си.
(3) Основанието за отказ от представителство не подлежи на огласяване освен в случаите по чл. 5, ал. 4.
Забрана за представителство и защита на лица с противоречиви интереси (конфликт на интереси)
(2) В случаите, когато съществува риск от възникване на противоречие в интересите, адвокатът е длъжен да уведоми всички заинтересувани страни и да получи съгласието им преди да поеме ангажимент да ги представлява.
(3) При възникване на противоречия в интересите на клиентите, адвокатът е длъжен да се опита да ги помири, а в случай на неуспех да преустанови даването на съвети, оказването на съдействие и осигуряването на защита или процесуално представителство в конкретния случай.
(4) Адвокатът е длъжен да откаже защитата на нов клиент, ако съществува риск за нарушаване на изискванията за поверителност спрямо предишен клиент или ако сведенията, които адвокатът е придобил при или по повод воденето на делата на предишен клиент, биха дали неоправдано предимство. Тази разпоредба се прилага и в случаите, когато информацията е получена от адвоката при упражняване на предходна дейност като държавен служител, съдия, прокурор, следовател, дознател, нотариус или юрисконсулт.
(5) Адвокатът отказва даване на съвети, оказване на съдействие, защита или процесуално представителство на клиент, когато има риск да възникне противоречие с личните интереси на адвоката или с интересите на негови близки, както и в случаите, когато след поемането на възложената работа възникне такова противоречие.
(6) Когато адвокат упражнява професията в сдружение или сътрудничество по Закона за адвокатурата, разпоредбите по чл. 13, ал. 1 – 5 се прилагат по отношение на всички адвокати – съдружници или сътрудници.
Възнаграждение
Чл. 14. (1) Размерът на адвокатското възнаграждение се определя с договор между адвоката и клиента. При липса на договор размерът на възнаграждението се определя съгласно наредбата на Висшия адвокатски съвет.
(2) Размерът на адвокатското възнаграждение трябва да е справедлив и оправдан, но не може да е по-нисък от предвидения минимум в наредбата на Висшия адвокатски съвет.
(3) Адвокатът е длъжен предварително да уведоми клиента си за пълния размер на искания от него хонорар.
(4) В случаите на процесуално представителство пред съда хонорарът се уговаря поотделно за всяка инстанция.
(5) Адвокатското възнаграждение може да се уговори в абсолютна сума и/или процент върху определен интерес с оглед изхода на делото с изключение на възнаграждението за защита по наказателни дела и по граждански дела с нематериален интерес.
Забрана на уговорки за придобиване на дял от предмета на спора (pactum de quota litis)
Заплащане на възнаграждение и разноски
(2) Когато адвокат поиска предплата срещу възнаграждение и/или разноски, тя не може да превишава общия размер на договореното възнаграждение и на вероятните разходи във връзка с възложената работа.
(3) (Нова – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Адвокатът не може да прави плащания на посредника от клиентските средства, освен по нареждане на клиента.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 31 от 2023 г. (*)) Ако не е направено поисканото предплащане, адвокатът може да се откаже или да се оттегли от работата, като спази изискванията по чл. 12, ал. 2.
Забрана за поделяне на възнаграждението с лице, което не е адвокат
(2) Правилото по ал. 1 не се прилага за сумите, с които адвокат удовлетворява наследници на починал колега или оттеглил се от професията колега в качеството на приемник на работата му.
Алтернативни способи за разрешаване на спора. Ползване на безплатна правна помощ
(2) В случаите, когато клиентът има право на служебна защита или на други форми на безплатна правна помощ, адвокатът е длъжен да го уведоми за тази възможност.
Клиентски средства
1. клиентските средства се държат в отделна банкова сметка, като титуляр на сметката може да бъде клиентът или адвокатът от името на клиента, освен ако клиентът изрично или по подразбиране е разрешил да получат друго предназначение; клиентските средства се съхраняват отделно от личните средства на адвоката;
2. всяка сметка, открита на името на адвоката, по която се влагат клиентски средства, показва в наименованието си, че вложените в нея средства се държат за сметка на клиентите на адвоката;
3. средствата, внесени в клиентските сметки, могат да се използват само по предназначението им; лихвите, получени от клиентските средства, остават в полза на клиента; разходите по поддържането на сметката са за сметка на клиента;
4. клиентските средства се предават на клиентите при поискване или според определените от тях условия.
(2) Освен по силата на нормативни разпоредби в различен смисъл, по нареждане на съда или при изрично или подразбиращо се съгласие на клиента, за когото се извършва плащането, са забранени плащания с клиентски средства за сметка на клиента в полза на трето лице, включително и
1. плащанията, направени на един клиент или за един клиент със средства, принадлежащи на друг клиент;
2. плащането на възнаграждението на адвоката.
(3) Адвокатът дължи пълна и точна сметка за всички действия с клиентските средства.
(4) При управление и разпореждане с клиентски средства адвокатът, който упражнява дейност в друга държава със съгласието на органите на българската адвокатура и на адвокатурата на приемащата държава, се съобразява с правилата в приемащата държава. В този случай адвокатът е длъжен да уведоми клиента си, че спазва правилата, приложими в приемащата държава.
Застраховка срещу професионална отговорност
Раздел IV.ОТНОШЕНИЯ СЪС СЪДА
Приложими правила за професионално поведение в съда
Чл. 21. (1) Адвокатът дължи уважение на съда.
(2) Адвокатът спазва правилата за поведение на съда или на юрисдикцията, пред която се явява.
(3) Правилата, приложими в отношенията на адвокат със съдия, се прилагат и в отношенията му с арбитър, медиатор, експерт или всяко друго лице, натоварено да подпомага съда или арбитража.
Състезателност в съдебното производство
(2) Адвокатът няма право да оповестява или да представя пред съда предложение за спогодба, споразумение или помирение по делото без изричното съгласие на адвоката на другата страна.
Забрана за невярна информация
Бързина на съдебното производство
Раздел V.ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ АДВОКАТИ
Колегиалност
(2) Адвокатът е длъжен да се отнася към другите адвокати с уважение и учтивост.
Задължения на член на орган на адвокатурата
(2) При наличие на частен интерес на адвоката или на негов клиент, който може да повлияе на решението му относно начина на гласуване, адвокатът декларира този интерес.
Сътрудничество между адвокати
(2) (Предишна ал. 1 – ДВ, бр. 31 от 2023 г.) Адвокатът не може да поеме от свой колега работа, за която не притежава необходимата компетентност. В такъв случай той е длъжен да подпомогне своя колега в намирането на информация, необходима за възлагането на работата на друг компетентен в областта адвокат.
(3) (Предишна ал. 2 – ДВ, бр. 31 от 2023 г.) Когато адвокат работи заедно с адвокат от друга държава, е длъжен да държи сметка за различията, които могат да съществуват между двете правни системи, техните адвокатури, правата и професионалните задължения на адвокатите.
Кореспонденция между адвокати
(2) Когато получателят на това съобщение не е в състояние да спази искането, той е длъжен да не разкрива неговото съдържание другиму и по възможност да го върне на подателя.
Забрана за възнаграждение при препоръчване
(2) Адвокатът не може да дава възнаграждение или облага другиму за това, че му е изпратил клиент.
Отношения с противната страна
(2) Адвокатът не може пряко да встъпва в преговори с противната страна без съгласието на нейния адвокат.
(3) Адвокатът е длъжен да информира своя клиент за проведените преговори.
Отношения с клиенти, представлявани от други адвокати
Смяна на адвокат
(2) (Нова – ДВ, бр. 31 от 2023 г.) Адвокатът, приел работата по дела на друг адвокат, не може да представлява клиента по дело за вреди срещу този адвокат.
Възнаграждение при адвокатско сътрудничество
Спорове между адвокати
(2) Ако адвокатът узнае, че друг адвокат е нарушил правилата на професионално поведение, той може да обърне внимание на своя колега с оглед избягването на повторно нарушение или да уведоми адвокатския съвет на колегията, на която този адвокат е член.
Спорове между адвокати от различни държави
(2) Ако възникне спор от професионален характер между адвокати от различни държави, те са длъжни да положат първо усилия да решат въпроса колегиално.
(3) Адвокатът не предприема каквато и да било процедура срещу колегата си в случаите, предвидени в предходните алинеи, без предварително да е уведомил адвокатските съвети, към които двамата членуват, с цел да се даде възможност на адвокатските съвети да съдействат за постигане на споразумение.
Извадка от Неофициален раздел бр. 60 от 22.07.2005 г. на ДВ